Akcja edukacyjna dla Ciebie

Wyższy poziom kompetencji kluczowych oraz indywidualizacja podejścia do uczniówMajowe wycieczki

Końcem maja odwiedziliśmy Żywiec, największe miasto Kotliny Żywieckiej, leżącej u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim. Miasto to leży w głębokim obniżeniu śródgórskim i kumulują się nad nim, zwłaszcza w sezonie grzewczym, ogromne ilości zanieczyszczeń pochodzących głównie z niskiej emisji. Z tego powodu zostało sklasyfikowane przez WHO jako jedno z miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej.

W XIX w. za panowania Habsburgów rozwinęły się przemysłowo dzielnice Żywca. Jedną z gałęzi tutejszego przemysłu było browarnictwo. Do dzisiaj prężnie działa tu duży Browar Żywiec, którym obecnie zarządza holenderski koncern Heineken. Mieliśmy okazję podczas wizytowania Muzeum Browaru poznać poszczególne etapy warzenia tj. produkcji piwa m.in.: fermentacji, filtracji i pasteryzacji. Poznaliśmy składniki piwa i ich właściwości. Oglądaliśmy m.in. aparaturę do mielenia słodu, kadzie i kotły warzelne.

Po wizycie w Żywcu przejechaliśmy malowniczym przełomem rzeki Soły do Międzybrodzia Bialskiego. Z powodu obfitych majowych opadów mieliśmy okazję obserwować podwyższony stan wody na rzece Sole i przypomnieć sobie jak ważną rolę spełniają przy takiej aurze zbiorniki retencyjne i tzw. obszary zalewowe. Na koniec wyjechaliśmy kolejką linowo - terenową na Górę Żar, gdzie mieści się górny zbiornik elektrowni szczytowo – pompowej Porąbka – Żar. Tu przypomnieliśmy sobie zasady jej działania polegające na wykorzystaniu energii potencjalnej grawitacji spiętrzonej wody, zamieniając ją za pośrednictwem prądnic w energię elektryczną.

Ostatnie zajęcia

Nasze ostatnie zajęcia w czerwcu poświęciliśmy na napisanie testu diagnostycznego końcowego oraz podsumowanie naszej całorocznej pracy.

Dziękuję bardzo uczestnikom obu edycji programu „Akcja edukacyjna dla Ciebie” za mile i ciekawie spędzony razem czas. Mam nadzieję, że zajęcia „Młodzi Tropiciele – odkrywamy przyrodę wszystkimi zmysłami” zainspirowały Was do dalszych przyrodniczych poszukiwań, ekscytujących odkryć i podróżowania, a także wzbogaciły Waszą wiedzę z wielu dziedzin nauk przyrodniczych i nie tylko.

Opiekun grup - Alicja Kołodziejczyk
O szkole

W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego


Adres

Zespół Szkół Samorządowych
Rzyki, os. Szczęśniaki 1
34-125 Sułkowice
Tel (33) 875 15 20


O stronie

Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player